A húsleves alaplé receptje csontból, nyesedékből, bőrből, zöldséggel, sok vízzel és fűszerekkel, az elkészítés részletes leírásával.
Készthetjük csirkeaprólékból, marhacsontból, a sertéscsontból vagy bármilyen nyesedékből, mert a lényeg a kellemes aroma, melyet hozzáadunk az ételekhez az alaplé révén.
Először megnézzük, hogyan lehet egyszerűen elkészíteni a húsleves alaplét. Majd megnézzük azt is, hogyan lehet változatosabb, ízletesebb és tartalmasabb ételt varázsolni belőle.
Húsleves alaplé
Eszközök
- 4 literes fazék
A recept hozzávalói
- 2 kg húsos csont (csirke, marha vagy sertés)
- 2 fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 darab zeller
- 4 szál fehérrépa
- 4 szál sárgarépa
- só
- bors
- 3 liter víz
Az elkészítés lépései (részletesen)
- A lábosba beleöntjük a vizet, és feltesszük forrni nagy lángon.
- A csontos húst megmossuk, a nagyobb csontos húst kisebb darabokra szedjük szét.(a csirke részei egyben maradhatnak)
- Megtisztítjuk a vöröshagymát, a fokhagymát, a zellert, a sárgarépát, és a fehérrépát.
- A hagymát négybe vágjuk, a zellert, a sárgarépát és a fehérrépát ujjnyi darabokra vágjuk össze.
- Amikor a víz elkezd forrni, beletesszük a megmosott és feldarabolt húsokat.
Az alaplé főzésének lépései
- Amikor a víz elkezd újra forrni, levesszük a lángot, és lassú tűzön elkezdjük a húsos csontokat főzni.
- A csontok a főzés hatására elkezdenek felhabozni, egy szűrő segítségével érdemes azt leszedni.
- Amikor a habképződés megszűnt, beletesszük a hús mellé a készülő alaplébe a vöröshagymát, a fokhagymát, a káposztát, a zellert, a sárgarépát, és a fehérrépát.
- Sózzuk, borsozzuk, s lassan főzzük 3-4 órán át.Fontos! Ha csak csirkeaprólékot használunk a húsleves alapléhez, akkor ne tegyünk bele borsot.
- Amikor a zöldségek megfőttek (maximum 30 perc), nyugodtan kivehetjük a levesből.
- Amikor a hús már szinte lefőtt a csontról, a levesből kiszedjük a csontokat, és az egészet leszűrjük.
Tippek és tanácsok a húsleves alaplé elkészítéséhez
Az alaplé egy francia alaprecept, melyet sosem főznek önmagában. A francia jellegű konyhában folyamatosan gyűjtik hozzá a nyesedéket, a csontot, a zöldséghéjat, a maradék alapanyagokat. S hetente az egészet felteszik egy nagy fazékba főni, hogy minden, ami kinyerhető belőlük, az finom életek alapanyaga lehessen.
Nem sokat szoktak foglalkozni vele. Mindent beletesznek egy hatalmas fazékba (mint a fradi levesbe), főzik az egészet 4-6 órán át, s a végeredményt leszűrve megkapják az alaplevet, mellyel a következő napokban főznek. Egyszerre akár 30-50 litert is, a konyha méretétől függően.
A fenti recept ezt a fajta tudatosságot nem kívánja meg, mert friss zöldségekből és színhúsból indul ki.
De ha van otthon nyesedékünk, zöldséghéjunk (sárgarépa, fehérrépa, zeller, karalábé, paszternák), csontunk vagy káposztatorzsánk a hűtőben, azt mind bátran hozzá adhatjuk. Az eredményt nagyszerűen lehet használni levesek, főzelékek vagy ízesített köretek alapjául.
Ugyan a húsleves alaplében látszólag nincs hús (csak a leve), hasonlóan a magyar konyhára jellemző erőleveshez, de a lében benne van a legfontosabb összetevő, a kollagén, mely egy igen értékes fehérje. Csupán a kollagén tartalma miatt is érdemes időről időre húsleves alaplevet csinálni, és azzal főzni, más ételek ízvilágát kiegészítve.
Másrészről önmagában is nagyszerű étek a csontról lefejtett hússal és a megfőtt zöldséggel együtt. Esetleg levesbetétként cérnametéltet, grízgaluskát vagy árpagyöngyöt hozzátéve önálló levesként is fogyasztható.