A paradicsomos tonhalas tészta receptje hagymából, fokhagymából, sűrített paradicsomból s tonhalból, az elkészítés részletes leírásával.
Mely 5 íz találkozásából születik meg. S amit paradicsomban főtt hagyma és fokhagyma teszi teljessé, amitől az egész ételnek lesz egy picit pikáns jellege.
Először megnézzük, hogyan lehet egyszerűen és gyorsan elkészíteni a paradicsomos-tonhalas tésztát, majd megnézzük azt is, hogyan lehet változatosabb, ízletesebb és tartalmasabb ételt varázsolni belőle.
Paradicsomos-tonhalas tészta recept
Eszközök
- nagyobb lábos
- fokhagymanyomó
- nagyobb serpenyő
A recept hozzávalói
- 30 dkg penne tészta
- 2 fej vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 3 dl sűrített paradicsom
- 2 dl víz
- 1 teáskanál cukor
- 10-12 levél bazsalikom
- só
- őrölt tarka bors
- 3 evőkanál olívaolaj
- 16 dkg tonhal (konzerv)
Az elkészítés lépései (részletesen)
- Felteszünk nagy fazékban vizet forrni a tészta megfőzéséhez.
- Tisztítsuk meg a hagymát és a fokhagymát. A hagymát aprítsuk fel, a fokhagymát törjük át fokhagymanyomón.
- A bazsalikomot is mossuk meg, s vágjuk fel apróra.
- A sűrített paradicsomhoz adjunk hozzá 2 dl vizet, s keverjük el simára.
A paradicsomos szósz elkészítése
- Egy serpenyőbe tegyük bele az olívaolajat, majd adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát, és pároljuk üvegesre közepes lángon.
- Amikor a hagyma megpirult, húzzuk le a serpenyőt a tűzről, s adjuk hozzá az áttört fokhagymát.Keverjük meg párszor, hogy a hő megcsapja a fokhagymát.
- Majd az egészhez adjuk hozzá a kikevert paradicsomszószt, s egy kevés cukrot (hogy a paradicsom savasságát kompenzáljuk),
- Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, s adjuk hozzá az apróra vágott friss bazsalikomot.Majd a tűzhelyre visszatéve, néha megkeverve kis lángon főzzük az egészet kb. 20 percig.
- Amikor a paradicsomos szósz megfőtt, egy botmixerrel turmixoljuk szét.
A tészta elkészítése
- Menet közben, amikor a tészta vize felforr, adjunk hozzá sót, és a penne tésztát. Az újraforrás elindulásáig párszor keverjük meg, hogy ne hogy összetapadjon.Fontos: mindig olvassuk el a csomagoláson, meddig kell főzni a tésztát, s az újraforrás után ha lejárt az idő (s megfőtt), szűrjük le.
- A pépes paradicsomos szószt tegyük rá az elkészült (és leszűrt) tésztára, majd alaposan keverjük össze az egészet.
- Végül adjuk hozzá a paradicsomszószos tésztához az alaposan lecsepegtetett tonhalat. Ha nem akarjuk, hogy a hal teljesen összetörjön, legyünk óvatosak ennél a lépésnél).
- A tányérra kiszedett paradicsomos tonhalas tésztát friss bazsalikom levéllel díszíthetjük.
Tippek és tanácsok a paradicsomos tonhalas tészta elkészítéséhez
A paradicsomos mártás elkészítésekor ha túlságosan forraljuk, könnyen elforrhat a leve. Olyankor érdemes még egy kis vizet tenni a szószhoz, hogy ne legyen annyira sűrű.
Van aki az intenzív fokhagymaíz kedvéért még 1-2 egészben hagyott fokhagymaszeletet is belefőz a paradicsomos mártásba.
Ha szeretjük a tonhal páclevét, azt nyugodtan beletehetjük a paradicsomszószba is a főzés végén. Attól a tonhalas tészta íze még intenzívebb lesz.
Ha nincs otthon éppen penne tészta, használhatunk akár farfallét, fusillit, vagy spagettit is.
A megfőzése is viszonyleg egyszerű, mert az olaszos, durum tészta nehezen fő szét, s nem érzékeny a túlfőzésre sem. Egy kevés olajat a főzővízhez téve az összetapadást is megakadályozhatjuk.
Ha inkább a tojásos tésztákat részesítjük előnyben, választhatjuk a kiskagylót, a szarvacskát, vagy egy tojásos makarónit is.