A töltött dagadó tölték pontos receptje az elkészítés 4 fontos lépésével, az összetevők arányait pontosan megadva.
Ami még akkor is nagyjából adott, ha a töltelékhez főtt tojást, gombát vagy májat adunk hozzá, hogy ízesebb és különlegesebb legyen.
Ahhoz, hogy pontosan lásd, mi mindenen múlik egy töltött dagadó töltelékének íze (és állaga), érdemes a töltött dagadó receptet alaposan átolvasni!
Töltött dagadó töltelék (recept)
Eszközök
- fokhagymanyomó, vagy széles pengéjű kés
- nagyobb tál
A recept hozzávalói
- 5 darab zsemle (jó, ha kicsit szikkadt)
- tej (a zsemlék beáztatásához)
- 5 darab tojás
- 1 csokor petrezselyemzöld
- 1 evőkanál majoránna (elhagyható)
- 1 fej hagyma (közepes)
- 3 gerezd fokhagyma
- 2 evőkanál zsemlemorzsa
- só
- őrölt bors
- 1 evőkanál zsír
Az elkészítés lépései (részletesen)
- A zsemléket tejbe beáztatjuk, majd alaposan kinyomkodjuk.
- A vöröshagymát és a fokhagymát megpucoljuk.A vöröshagymát apró kockákra vágjuk, a fokhagymát áttörjük fokhagymanyomón, vagy lereszeljük apró lyukú reszelőn.
- Ezután a petrezselyemzöldet is összevágjuk.
- A tojásokat felverjük egy tálban. Hozzákeverjük a kinyomkodott zsemléket, a a morzsolt majoránnát, a petrezselymet, a hagymát és a fokhagymát.Majd az egészhez hozzákeverjük a zsírt is, miközben a masszát sóval és borssal ízesítjük.
Tippek és tanácsok a töltött dagadó töltelék elkészítéséhez
Alapvetően a fenti 4 lépéssel ízletes tölteléket tudunk készíteni a dagadóhoz.
Akkor jó az elkészült dagadó töltelék, ha a kész töltelék massza egy gombócba összeáll (nem terül szét), s az ujjunkat könnyedén bele tudjuk nyomni.
Ha túl lágy lett a dagadó tölteléke (és szétterült), adjunk hozzá kevés zsemlemorzsát.
Ha túl kemény lett a dagadó tölteléke (mert nem tudjuk az ujjunkat könnyedén belenyomni), egy nagyon kevés tejet hozzágyúrva fel lehet lazítani.
A töltött dagadó töltelék ugyan elsőre nagyon zsírosnak tűnhet, de maga a dagadó nagyon száraz hús. A sütés során a zsír nagy részét fel fogja venni.
Fontos, hogy a zsírt nem érdemes lecserélni olajra, mert az olaj íze nem passzol a töltött dagadó ízéhez.
A töltött dagadó töltelékének variációk
Ha változatosan szeretnéd elfogyasztatni a töltött dagadót, itt van pár olyan tipp, amivel a töltelék ízét meg lehet egy picit bolondítani.
- A hagymát és a fokhagymát a töltelékbe tevés előtt a zsírban meg lehet süti, mint amikor pirított hagymás rántottát csináljuk.
- A hagymát és a fokhagymát meg lehet akár dinszteli is: zsír és víz keverékében pároljuk meg a töltelékbe belekeverés előtt.
- A rozmaring helyett kakukkfüvet is használhatunk a hús bedörzsölésére, illetve a töltelékbe (szigorúan csak az egyiket!!!).
- Az egyik zsömle helyett főtt tojást is tehetünk a töltelékbe (villával alaposan széttörve).
Ezen felül sokan szeretik az extrább töltött dagadó változatokat is. Ezért sokfelé tesznek a töltelékbe darált húst, sertés- vagy csirkemájat illetve gombát. Ilyenkor az arányok kicsit változnak, érdemes a fenti változatok receptjeit használni az elkészítéshez.
Tipp: Ha nem szeretjük az intenzíven borsos ízeket, fekete bors helyett használhatunk őrölt fehér- vagy tarkaborsot is.
Ha viszont szeretjük az erőset, nyugodtan hozzáadhatunk egy hegyes erős paprikát is. Vagy némi csípős paprikakrémet, chiliport esetleg Cayenne borsot.
Tipp2: Ha lehet, érdemes friss petrezselymet használni a dagadó töltelékéhez. Sokkal ízletesebb lesz tőle a töltelék és maga a dagadó is.
Ha elkészítetted a fenti recept alapján a dagadó töltelékét, akkor kérlek gyere vissza az oldalra, s lentebb görgetve egy hozzászólásban oszd meg a tapasztalataidat.
- Egyrészt azért, hogy tudjam, másoknak is ízlik-e az, ahogyan főzök.
- Másrészt azért, hogy kiderüljön, ha valahol elírtam a mennyiségeket vagy nem világos (egyértelmű) a recept leírása.