Egyszerű sajtos tészta recept egy vagy akár többféle sajttal, főtt durum vagy tojásos tésztával, az elkészítés részletes leírásával.
Amit elkészíthetünk trappista sajttal is. De az ínyencek választhatnak hozzá többféle sajtot is, akár valamilyen különlegesebbet vagy füstölet is.
Először megnézzük, hogyan lehet egyszerűen és gyorsan elkészíteni a sajtos tésztát, majd megnézzük azt is, hogyan lehet változatosabb, ízletesebb és tartalmasabb ételt varázsolni belőle.
Sajtos tészta recept
Eszközök
- nagyobb lábos
- sajtreszelő
- Tésztaszűrő
A recept hozzávalói
- 2 liter víz (a tészta megfőzéséhez)
- 1 evőkanál só (a tészta főzővízébe)
- 50 dkg tészta
- 25-30 dkg sajt (összesen)
Az elkészítés lépései (részletesen)
- A tésztának feltesszük a vizet forrni.
- Amikor a tészta vize felforr, adjunk hozzá sót, és a tésztát. Az újraforrás elindulásáig párszor keverjük meg, hogy ne hogy összetapadjon.
- Míg a forrásban lévő vízben a tészta megpuhul, a sajt(oka)t lereszeljük.
- Amikor a tészta megpuhult, leszűrjük, s forró vízzel átmossuk.(Érdemes a mosogatót a főzés közben kiüríteni és a nagy tésztaszűrőt odakészíteni.)
- A lecsöpögött tésztát tányérokra tesszük, s rátesszük a reszelt sajto(ka)t.(A forró tésztától a sajt néhány perc alatt rá fog olvadni a tésztára.)
Pár gondolat a sajtos tészta elkészítéséhez
A sajt és íze elegendően karakteres ahhoz, hogy gyakorlatilag bármilyen tésztával elkészíthető belőle a sajtos tészta. Főleg, ha karakteresebb ízű sajtokat használunk.
Éppen ezért a tojással készül tészták közül a fodros kocka és a hosszú metélt mellett szóba jöhet akár a szarvacska, a rövid metélt vagy a rövid csőtészta is.
AZ olasz tészták közül a fusilli, a spagetti, a penne vagy a farfalle is jó választás lehet. S persze nem feledkezhetünk el a sajtos makaróniról sem.
Arra viszont figyeljünk, hogy a kétféle tészta megfőzése némileg különbözik:
- Ha olaszos jellegű, durum tésztát főzünk ki, az durván 16-18 perc alatt fő meg rendesen, s nem túlságosan érzékeny a túlfőzésre.
- A tojásos tészta viszont érzékeny a túlfőzésre, és hamarabb is megfő. Ezért 10 perc után rendszeresen ellenőrizzük a tészta állapotát (puhaságát) kostolással.
A sajtok kiválasztásakor választhatjuk a trappista sajtot épp úgy, mint a karavánt, az edamit vagy a parmezánt. De ha szeretjük, választhatunk bármilyen félkemény vagy kemény házi sajtot is.
Ami fontos, hogy szemben a sajtszószos tésztával, a sajt ebben az esetben kevésbé fog megolvadni és elkeveredni a többi összetevővel.
Ezért érdemesebb az intenzívebb ízű sajtokra (mint például a parmezánra vagy a Chaddarra) jobban odafigyelni, s rendesen szétteríteni a tésztán.
Ha szeretjük, egy kis őrölt szerecsendiót, sót és fél deci főzőtejszínt is adhatunk a tésztához a tányérra kiszedés előtt. Jól elkeverve a tésztában, hogy ízletesebb legyen az végeredmény.
De a tálalás előtt a sajto(ka)t és a tésztát alaposan össze is keverhetjük, bele tehetjük egy tepsibe, s 180 fokra előmelegített sütőben 15-20 perc alatt össze is süthetjük.
Négy sajtos tészta
Ha valami ínyencségre vágyunk, csinálunk durum tésztából, négy féle sajtból, néhány fűszerrel, s olívaolajjal egy olaszos négy sajtos tésztát.
Amikor a tésztát kifőztük, kevés olívaolajon megpirítunk egy-két megpucolt és áttőrt fokhagyma gerezdet. Ezután az egészet hozzáadjuk a tésztához, s alaposan elkeverjük.
Ezután a sajtokat is hozzáadjuk a tésztához, például: edámit, ementálit, goudát, gorgonzolát, mozzarellát, parmezánt, vagy akár kék penészes sajtot.
A tálalás végén a tetejét megszórhatjuk a négy sajtos tésztának kevés morzsolt oregánóval vagy petrezselyemmel is.