Franciasaláta recept zöldborsóból, sárgarépából, uborkából, almából (esetleg krumpliból) majonézes öntettel, az elkészítés pontos lépéseivel.
Az elkészítés lépéseit olyan sorrendben bemutatva, hogy a lehető legkevesebb időt vegyen igénybe eme finom majonézes saláta elkészítése.
Ami nem túl bonyolult, de van pár olyan apróság, amire minden képen érdemes odafigyelni.
Francia saláta recept
Eszközök
- nagyobb lábos
- kisebb tál az majonézes öntet elkészítéséhez
- közepes tál a saláta összeállításához
A recept hozzávalói
- 2 szál sárgarépa
- 20 dkg zöldborsó
- 1 közepes alma (savanykás)
- 3 közepes csemegeuborka (lehet ecetes is)
- 1-2 szem krumpli (elhagyható!)
A majonézes öntet elkészítéséhez
- 3 dl tejföl
- 2 evőkanál majonéz
- 1 teáskanál mustár
- ½ kiskanál citromlé
- 1 dkg cukor
- ½ teáskanál só
- 1 csipet őrölt bors
Az elkészítés lépései (részletesen)
- A francia salátához először a sárgarépát (és a krumplit) megpucoljuk, apró kockákra vágjuk, s a zöldborsóval együtt bő sós vízben megfőzzük.
- Míg főnek a zöldségek, az uborkát és és az almát is apróra összevágjuk.
- Amikor a zöldségek megfőttek, öntsük le a főzővizet, s hagyjuk, hogy a zöldségek kihűljenek.
- Miközben a zöldség kihűl, a majonézes mártáshoz keverjük össze a tejfölt a majonézzel, mustárral, a cukorral, a sóval, borssal és a citromlével.
- Amikor a zöldségek kihűltek, alaposan elkeverjük össze őket a felaprított uborkával és az almával.Cél, hogy a fő összetevők egyenletesen oszoljanak szét a salátában.
- Majd adjuk az egészhez hozzá a majonézes mártást (gyakorlatilag egy híg tartármártást), amitől az egész keverék megkapja a francia saláta jellegét.
- Amikor a franciasaláta elkészült, az egészet tegyük be a hűtőbe 2-3 órára, hogy az ízek összeérjenek benne.
Tippek és tanácsok a francia saláta elkészítéséhez
Az igazán jó franciasaláta összetevői elegendően kemények, az öntet nem túl savanyú, és az állaga sem túlságosan folyós.
Ezért a zöldségek megfőzése során mindenképp figyeljünk arra, nehogy túlfőjön. Illetve a főzés után mindenképpen öntsük le róluk az összes főzővizet.
S ugyan így az uborkáról is öntsük le a levet az összevágás után, nehogy felhígítsa az öntetet. Ez kiemelten fontos akkor, ha szeretjük a savanykás ízeket, s ezért csemege uborka helyett ecetes uborkát teszünk a franciasalátába.
Ha viszont nem annyira lelkesedünk a savanykás ízekért, a savanykás alma helyett választhatunk édesebb almát is a salátához. De fontos, hogy az alma is elegendően kemény legyen, különben az egész saláta összeesik, egy gusztustalan masszává.
Sokan nem szoktak a francia salátába főtt krumplit tenni, amitől az étel ízvilága alapvetően nem lesz más. Nyugodtan el lehet hagyni.
De ha teszünk a franciasalátába egy-két főtt krumplit, nagyon figyeljünk a főzésnél, mert a túlfőtt krumpli könnyen szétesik a keverés során.
A majonézes öntet elkészítésének fortélyai
A majonézes öntet elkészítésekor érdemes odafigyelni a felhasznált alapanyagokra, mert alapvetően meghatározzák az elkészül franciasaláta ízét:
- A felhasznált tejföl lehetőleg 20 százalékos legyen, hogy a homogén állag eléréséhez legyen elegendő emulgeáló hatású anyag az öntetben.
- A mustár is lehetőleg sima legyen (s ne valamilyen csípős fajta), mert a túl erős-csípős íz képes a többi összetevő ízhatását elnyomni.
- A sóval és a cukorral érdemes óvatosan bánni (mely a majonéznek is összetevője), mert könnyen túl sós vagy túl édessé válhat a majonézes mártás.
- És természetesen ugyan ez igaz a citrom levére is.
- Ha picit több ízt szeretnénk a mártásba belecsempészni, extra ízként használhatunk barnacukrot.
Amihez, ha igazán finomat szeretnénk csinálni magunknak, akkor a majonézt is házilag készítjük el.
Tipp: Ha nem szeretjük a fekete bors erős ízét, elkészíthetjük a franciasalátát őrölt fehérborssal is.
Nyugodtan csinálhatunk akár nagyobb adagot is a francia salátából, mert a hűtőben akár 3-4 napig is eláll.
A franciasaláta köretként egy jó választás sok sült húshoz vagy a kaszinótojáshoz, de kenyérrel vagy bármilyen sós péksüteménnyel önmagában is nagyszerű például vacsorára.