Húsvéti sonka főzése

Húsvéti sonka főzése nem túl bonyolult, csak idő és pár apróság kell hozzá. Esetleg tehetünk a főzőlébe hagymát, fokhagymát, répát, babérlevelet, szemes borsot és borókabogyót.

Amire viszont mindenképpen érdemes odafigyelni, hogy csak minőségi húsból álljunk neki főtt sonkát készíteni, mert a nem megfelelő minőségű alapanyag a legtöbb esetben csapnivaló végeredményt fog eredményezni.

Először megnézzük, hogyan lehet egyszerűen megfőzni a húsvéti sonkát. Majd megnézzük azt is, mik azok az alapvető pontok, amire mindenképpen érdemes odafigyelni.

húsvéti sonka főzése

Húsvéti sonka főzése

A főzés előtt a sonkát megkóstoljuk, hogy mennyire sós, s a sósságától függően 2-3 órán át vízben áztatjuk.
A hagymát, a fokhagymát, a sárgarépát és a fehérrépát megpucoljuk. A hagymát bevágjuk, a répákat ujjnyi darabokra vágjuk fel.
A sonkát kivesszük az áztatóvízből, s tiszta vízben elkezdjük főzni. Közben mellé rakjuk a hagymát, a fokhagymát, a répákat, a babérleveleket, a szemes borsot és a borókabogyót.
Bő 2-3 órát hagyjuk lassú tűzön főni az egészet, míg a hús teljesen át nem puhul.
A húsvéti sonka hozzávalóinak pontos mennyiségeihez, a recept részletes leírásához, és hozzá kapcsolódó gyakorlatias tippekhez görgess tovább!
Előkészítési idő 10 perc
Főzés idő 2 óra
Összes idő 2 óra 10 perc
Fogás Egytálételek, Főétel
Konyha Magyar
Tálalás 4 főre

Eszközök

  • 4 literes fazék

A recept hozzávalói
  

  • 2 kg füstölt sonka (sertés combból vagy csülökből)
  • 1 szál sárgarépa
  • 1 szál fehérrépa
  • 1 fej vöröshagyma
  • 5 gerezd fokhagyma
  • 1 kávéskanál feketebors (szemes)
  • néhány szem borókabogyó (elhagyható)

Az elkészítés lépései (részletesen)
 

  • Az első lépés a füstölt sonka sótartalmának meghatározása. Egyszerűen kóstoljuk meg, s ha nem túl sós, 2-3 órán át áztassuk vízben.
    Ha ehetetlenül sós (ami alapvetően nem feltétlen baj), akkor az áztatásra szánjunk rá egy fél napot is, esetleg egyszer kicserélve az áztatóvizet.
  • A főzés megkezdésekor öntsük le a sonkáról az áztatóvizet, s tiszta hideg vízben kezdjük el főzni a sonkát.
    Mindig figyeljünk arra, hogy a sonka lehetőleg ússzon a fazékban, s időnként forgassuk meg, hogy minden oldalát érje a víz.
  • Miközben a víz kezd melegedni, pucoljunk meg egy közepes fej hagymát, és pár gerezd fokhagymát.
    A vöröshagymát esetleg bevágva tegyük őket a főzővízhez ízesítésként.
  • Ugyancsak pucoljuk meg a sárgarépát és a fehérrépát.
    Vágjuk fel ujjnyi vastagságú és hosszúságú darabokra, s azt is tegyük a sonka főzőlevéhez.
  • Ízesíthetjük még a főzőlevet pár darab babérlevéllel, feketeborssal és néhány szem borókabogyóval.
  • A sonkát minimum 2 órán át kell főzni, de egy három kilós combnak nyugodtan adhatunk 3 óra főzés időt is.
  • A sonka akkor készült el, ha a beleszúrt villa könnyedén kihúzható a sonkából.
  • Tormával és főtt tojással tálaljuk a felszeletelt húsvéti sonkát
A recept jellemzői gluténmentes, húsos ételek, reggeli receptek, vacsoraötletek

Tippek és tanácsok a húsvéti sonka főzéséhez

A jó húsvéti sonka a megfelelő alapanyagon múlik.

A hipermarketekben kapható olcsó sonkák nem minden esetben készülnek valódi színhúsból. Sok esetben nyesedékből, gélesítő és zselésítő anyagokat hozzáadva préseléssel készül, ami nem nevezhető valódi sonkának..

 

Az igazi jó alapanyagot mindenképp hentesnél vagy a piacon keressünk. Egyszerűen azért, mert a sós lében való pácolás, és a fafüstölés eredményeképpen kaphatunk csak igazán jó eredményt, amivel a húsüzemek többnyire nem foglalkoznak.

Ha egy termék tele van adalékokkal, szerepel köztük a gyorspác vagy a füstpác kifejezés, bátran hagyjuk ott a boltban. Mert nem éri meg azt a „kevés” pénzt sem, amibe ezen húsipari utánzatok kerülnek.

Ami fontos, hogy a sonka alapvetően a sertés mellső vagy hátsó combjából készül. De a fenti recept alapján egy nagyobb darab tarját vagy lapockát is megfőzhetünk, abból is ízletes étek készíthető.

A receptben a főzőlét pár zöldséggel és fűszerrel ízesítettük. De ezek közül bármelyiket bátran elhagyhatjuk. A borókabogyó használatával különösen vigyázzunk, mert a kesernyés ízét nem mindenki szereti.

 

Egyébként a jó minőségű sonkát, mely rendesen be volt pácolva sóval, és bükkfa füstjében érlelődött tovább akár önmagában is megfőzhetjük bő vízben, mert önmagában is ízletes lesz a végeredmény.

Tipp1: Ha nem szeretjük a fekete bors intenzív ízét, fekete bors helyett használhatunk pár szem tarkaborsot is a főzőlé ízesítéséhez.

A főtt sonka kezelése

Tipp2: a kötözött sonkának a hálóját a főzés végén, lehetőleg még forrón szedjük le. Sokkal kevésbé fogja a sonkát szétszedni a háló, s kevesebb vesződségbe is fog kerülni a levétel.

A sonkát csak akkor kezdjük felszeletelni, ha már kihűlt. Forrón könnyebben szétesik a főtt hús, s sokkal nehezebb szép szeleteket vágni belőle. Ami a tálalást nem teszi túl esztétikussá.

Tipp3: A megfőtt sonkát a főzés után mindig tartsuk hűtőben. De semmi esetre se tegyük dobozba vagy fóliába, hagyjuk szabadon szellőzni, mert úgy akár 2-3 hétig is fogyasztható marad.

A tálalásnál a torma és a tojás mellett kenyeret, húsvéti sós kalácsot, hónapos retket, újhagymát, paprikát, uborkát szokás még a tálra tenni a szeletelt főtt sonka mellé. S a félszáraz fehérbor is passzol hozzá.

A megmaradó főzőlé egy jó füstölt alaplé. Érdemes belőle valami olyan levest főzni, amiben a füstölt íz kiemeli az összetevők ízét. Ami lehet akár bableves, lencsegulyás, esteleg egy jó orosz káposztaleves.

A megmaradt sonkát sem érdemes veszni hagyni, nagyszerű sonkás rakott tészta készíthető belőle.

Jó étvágyat a húsvéti sonkához!

Küld el ezt a receptet a barátaidnak is!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Recipe Rating